Tomáš Prčík, 31. 3. 2021
Je tomu na den skoro přesně rok, co jsme svým klientům přinesli analýzu faktorů ovlivňujících trh s nemovitostmi v covidové době. Můžeme se tedy podívat na to, co nám covid za rok ukázal. Začněme těmi „nejtvrdšími“ daty.
V roce 2020 bylo podle údajů Českého statistického úřadu v Praze dokončeno 5 445 nových bytů a do Prahy se přistěhovalo 9 715 lidí. Ve Středočeském kraji, který z velké části tvoří součást pražské metropolitní oblasti, bylo v roce 2020 dokončeno 6 843 bytů a přistěhovalo se sem 13 721 lidí. V Praze i Středních Čechách tak bylo v roce 2020 postaveno méně bytů než v roce 2019.
K žádnému velkému rozšíření „fyzické“ nabídky bytů tedy v roce 2020 nedošlo. Za předpokladu morální životnosti nemovitostí v délce cca 80 let a při předpokladu, že v minulém roce jistě některé bytové jednotky také zanikly, tak vlastně nedošlo k výstavbě potřebné pro prostou reprodukci bytového fondu.
Na vině je zde pravděpodobně z velké části mizerně fungující vládní sektor, který nebyl za dvacet le schopný dát dohromady dobře fungující stavební zákon ani zajistit dodržování lhůt ze strany stavebních úřadů.
Situaci dokresluje také nabídka bytů k prodeji na realitních webech. Jak můžeme vidět, tak počet inzerátů k prodeji v Praze na největším českém realitním webu www.sreality.cz po celou dobu roku 2020 klesal. Ani stávající majitelé se tedy nerozhodli začít byty ve velkém prodávat.
Jednoznačný účinek měl boj s covidem na nájemné z bytů. Faktické zrušení pronajímání bytů turistům na krátkodobé pronájmy a vystěhování se studentů „zpět domů k rodičům“ vedlo ke snížení nájemného a ke zvýšení nabídky bytů k pronájmu.
Průměrná mzda v Praze vzrostla během roku 2020 přibližně o 4 % na 43 035 Kč. Nezaměstnanost vzrosla z 1,94 % na 3,54%. Není bez zajímavosti, že tempo růstu cen bytů tak vysoce převýšilo tempo růstu mezd.
Byť jsou ceny nájemného obvykle korelovány s vývojem úrokových sazeb (klesající úroky obvykle doprovází pokles cen nájemného), platí, že by pokles nájemného měl efektivně tlačit ceny nemovitostí dolů. Logikou: čím nižší výnosnost, tím nižší cena. A právě tento moment nás přivádí k poznání, co se vlastně v minulém roce na trhu nemovitostí v Praze dělo.
Paradox poklesu nájemného z bytů a růstu jejich cen nás přivádí k rozklíčování příběhu, co se vlastně minulý rok na trhu s nemovitostmi k bydlení dělo. Jak prodávající, tak kupující, zjevně považovali pokles nájemného jenom za přechodný jev, který nezměnil jejich očekávání budoucnosti. Mizerný stavební zákon a nekonečné povolovací procesy pro tento vývoj vytvořily skvělé hřiště.
Přesto měl na celou situaci pravděpodobně vliv ještě jeden silný faktor. Ceny nemovitostí ve velkých městech totiž nevzrostly jenom v Česku. Ale například i ve Spojených státech. A dokonce podobným tempem – ceny rezidenčních nemovitostí ve dvaceti největších metropolích měřené Case Shiller indexem vzrostly v roce 2020 o 9,8%. Co za tím může stát? Dozvíte se ve videu na této stránce. Jde o sílu, která znovu prokázala, že je nutné ji brát vážně.
Ještě stále jste si nevybrali realitku? Stáhněte si náš e-book. Najdete v něm otázky, na které je dobré se v realitní kanceláři určitě předem zeptat.