775 706 010
V pracovní dny od 10 do 18 hodin

Bestia triumphans, aneb zážitky z cesty za podpisem kupní smlouvy v Litoměřicích

Tomáš Prčík, 8.12.2018

Žijeme v zemi, která se může celoevropsky chlubit svojí moderní architekturou.

Mimochodem, víte, že jenom v bývalém předválečném Československu patřili mezi zadavatele funkcionalistické architektury a kupující moderního užitého umění (nábytku, skla, porcelánu, příborů, atp.) i lidi ze středních vrstev. Všude jinde v Evropě (a i u nás v bývalých Sudetech) byl funkcionalismus obvykle výsadou pouze nejbohatších lidí. 

Velice hezky to dokumentuje následující srovnání. Někde jsem slyšel, že když se před několika lety ve Vídni konala výstava brněnského architekta Bohuslava Fuchse, vzbudilo překvapení u návštěvníků z řad odborné veřejnosti srovnání Fuschovy tvorby s tvorbou věhlasného švýcarského architekta Le Corbusiera. Zatímco Le Corbusier měl údajně za svůj profesní život cca 70 realisací, většinou pro movité zadavatele, (sám) Bohuslav Fuchs jich měl přes tři sta.

Co se prodeje užitého umění týká, dařilo se ho úspěšně "šířit" i mezi zákazníky ze střední i nižžší střední třídy díky unikátnímu způsobu prodeje prostřednictvím objednávkových katalogů zboží (často foceného tehdejšími špičkovými fotografy, jako Josefem Sudkem), otiskovaných v tehdejších časopisech. Zboží si lidé mohli různým způsobem postupně "předplácet", čímž si ho mohli dovolit i nemajetní zákazníci.

O to víc člověka mrzí, když pak "potká" něco takového, co jsem já potkal v Litoměřicích, kde jsme s klienty podepisovali kupní smlouvu k rodinnému domu. 

Na cestě od nádraží mě nejdřív přivítal čapkovsky úhledný soubor bytových domů z 20. let. Podle mě navíc s dost českým rukopisem - v kdysi sudetoněmeckých Litoměřicích........

.........a pak přišla tato rána mezi oči. Že si někdo dokáže takto zhyzdit dům (i ten byl původně čapkovsky úhledný), VE KTERÉM ON SÁM BYDLÍ:-), to já asi opravdu nikdy nepochopím. Člověk by si myslel, že v ulici musí asi řádit nějaká válka gangů. A že přes prázdniny, když lidi z tohoto domu odjeli pryč, jim to udělali nepřátelé z ulice. Jinak se to pochopit nedá.

Mimochodem, stejná věc se podle mě týká i rekonstrukce bytů ve starých domech. Kdysi jsme na toto téma natočil i jedno video. Tak ho tady ještě pro zajímavost sdílím.